Sobota, 04 Grudnia, 2021     ostatnia aktualizacja 03-12-2021
 
Winnica Czarna Stodoła - po drugiej stronie króliczej nory
 
2021-11-21


Zwykle jest tak, że o różnych projektach winiarskich zwykle słyszy się wczesniej, zanim oficjalnie zadebiutują na rynku. W tym wypadku byłem zupełnie zaskoczony - o dolnośląskiej Winnicy Czarna Stodoła dowiedziałem się w momencie kiedy ich wina pojawiły się w tym roku na rynku (z winnicą ruszyli w 2018 roku).Takie nagłe wyskoczenie z "króliczej nory" jest zazwyczaj mile widziane. Zwłaszcza, że cały projekt Winnicy Czarna Stodoła robi dobre wrażenie - wydaje się dobrze wykoncypowany i konsekwentnie na różnych etapach realizowany. Należy tu docenić etetykę, marketingowe i wizerunkowe rozwiązania - pomysłowość, nowoczesne podejście i pewien dystans. W samych winach są obiecujące momenty, ale trzeba jeszcze trochę nad nimi popracować, dopieścić ich styl i charakter. Spokojnie zatem czekam na rocznik 2021. A pierwszy, 2020, który trafił na polski rynek - omawiam poniżej.

Kontakt:
Winnica Czarna Stodoła
Tąpadła 13n, 58-124 Tąpadła, Dolny Śląsk
Jakub Górski: 600 953 023; jakubgorski@gmail.com
Julia Ciechowicz: 500 423 460, juliaciechowicz@gmail.com

https://winnicaczarnastodola.pl/sklep/(3) Johanniter 2020, Winnica Czarna Stodoła, dolnosląskie, Polska, 11,5%
Aromat neutralny, bez większej ekspresji, z nutami jabłkowych pestek, selera, pieprzu. W ustach wytrawne, o bardzo prostej budowie, opartej na lekkiej owocowej treści (jabłka, biała porzeczka, mirabelki). Wino jest szczupłe, ma wątłą materię, którą zbytnio przykrywa kwasowość i zburza lekko gorzkawy finisz.
Cena: 45,00 zł
Piszą właściciele, Julia i Kuba: "Zrobiliśmy to wino na wypadek gdyby skończyły się wam detergenty do prania duszy". (cytaty pochodzą z z kontretykiet win)
(4-) Niebo 2020, Winnica Czarna Stodoła, dolnosląskie, Polska, 13%
Bazą jest tu solaris (85%) plus dodatek johannitera. Kolor dość nasycony, lekko słomkowy. Wyczuwalny dojrzały agrest, jabłka, szarlotka, gałka muszkotałowa, wanilia, pestki jabłkowe, delikatny alkohol w tle. Pije się je całkiem przyjemnie, przydałaby się może lepsza transparentność, balans i bardziej klarowny, mniej chropawy finisz (w tle lekka nuta utlenienia?). Do nieba może jeszcze trochę z tej butelki daleko, ale przecież na wysokie loty trzeba sobie dać czas, nic od razu. I tak jest nieźle.
Cena: 45,00 zł
Piszą właściciele, Julia i Kuba: "Zrobiliśmy to wino, żeby zawsze pamiętać, że wyglądamy świetnie a nasze odbicia to tylko efekt deformujących luster".
(3+) Nora 2020,
Winnica Czarna Stodoła, dolnosląskie, Polska, 11,5%
Chardonnay. Wino zrobione przystepnie, na wytrawna modłę. Aromaty siana, jabłkowych i grejpfrutowych pestek. Stonowane. W ustach jest to wino wytrawne, o gładkiej posturze, dość miękkie, utrzymane w jabłkowo-gruszkowych rejestrach i z delikatnie pieprznym tłem. Oczekiwałoby się tu nieco więcej nerwu, zastrzyku świeżej energii, no i czystszego bardziej transparentnego finiszu. Całość przystępna, prosta.
Cena: 54,00 zł
Piszą właściciele, Julia i Kuba: "Zrobiliśmy to wino dla tych, którzy zbudowani są głównie z kopniaków w tyłek".(4) Królik 2020, Winnica Czarna Stodoła, dolnosląskie, Polska, 11,5%

Moim zdaniem, obok wina różowego, to drugie najciekawsze wino z tej winnicy. Składa się na nie 85% muscarisa, 13% solarisa i niewielki dodatek johannitera. Muscaris oddał tu w pełni swój charakter - wino jest aromatyczne, ma przyjemne nuty miodowo-ziołowe, akcenty brzoskwini, dojrzałego jabłka. W ustach jest wytrawne, przyjemne i lekkie. Jest jabłkowo, cytrynowo, mirabelkowo. Odświeżający finisz. 
Cena: 45,00 zł
Piszą właściciele, Julia i Kuba: "Zrobiliśmy to wino, by pamietać, że nawet kiedy lokaj otwiera nam drzwi, zawsze można wejść oknem, by nikt nie mieszał się w twoje sprawy".(4) Róż! 2020, Winnica Czarna Stodoła, dolnosląskie, Polska, 12,5%
Solidnie zrobione wino różowe na bazie regenta. W aromatach i smakach wypada dość typowo: jest rabarbar, niedojrzałe truskawki, poziomki, czerwona porzeczka. Jest dobra kwasowość, różane tło i przyjemne akcenty kwiatowe. W finiszu lekka nuta alkoholowa oraz delikatnie korzenno-pieprzny akcent.
Cena: 45,00 zł
Piszą właściciele, Julia i Kuba: "Zrobiliśmy to wino dla tego, kogo zmuszano, by jego pytania wisiały zawieszone wysoko w powietrzu przez wiele godzin"


Mariusz Kap©zyński

Punktacja:
(6) - wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) - bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) - dobre, interesujące wino
(3) - przyzwoite
(2) - słabe
(1) - omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”