Niedziela, 16 Stycznia, 2022     ostatnia aktualizacja 04-01-2022
 
Do Franka, marsz!
 
2021-12-22

Dla tych, którzy nie znją jeszcze tego miejsca - niech tekst ten będzie wskazówką i zachętą, dla tych, którzy już byli - przypomnieniem, że warto powrócić.
Frank Winebar & Shop to rodzinne przedsięwzięcie - importer (oficjalnie wystepujący jako MP International Group), sklep internetowy, winebar i restauracja w jednym.
Lokal znajduje się w Warszawie przy ulicy Grzybowskiej 43A. Jest to ładnie zaaranżowane i przytulne miejsce. Uwagę zwraca fakt, że oferuje się tu tylko wina z Frankonii! Jest to odważne, oryginalne i piękne dla mnie rozwiązanie, bo wina z tego regionu bardzo sobie cenię. Klasyczne silvanery rozlewane do charakterystycznych butelek „ bocksbeutel” nie raz skradły moje podniebienie, ale jest tu oczywiście o wiele, wiele więcej frankońskich win – co by nie mówić, win z ponadtysiącletnim rodowodem.Frank to nie tylko miejsce, gdzie można wpaść na wino, można tutaj również zjeść (menu tutaj).
Kto szuka niebanalnych winiarskich miejsc, kto ciekaw bogactwa win frankońskich, powinien bezwzględnie Franka odwiedzić!

Frank Winebar & Shop
Ul. Grzybowska 43A lok.6, Warszawa
Profil Facebook -
tutaj
Link do sklepu internetowego  - tutaj

* podane ceny win - hurtowe


(4+) Grauburgunder sekt brut 2015, Weingut am Stein, Frankonia, Niemcy, 12,5%
Importer: MP International Group
Wino bio. Dojrzałe i miękkie. Wyczuwalne późnojesienne jabłka, ptyś, bita smietana, brioszka i świeże pieczywo, a także biały pieprz, zioła, słoma, suszone kwiaty. W ustach wyważone, dość gęste, trzymające lekkie rejestry kwasowości. Widać, że z czasem nabrało stateczności i można doceniać uroki jego dojrzałości. Prócz dojrzałych owoców wyczuwalne masło, pestki, prażony ryż, tłusta śmietana. Warte uwagi wino gastronomiczne.
Cena: 106,00 zł(4+) Riesling Retzbacher trocken 2019, Christine Pröstler, Frankonia, Niemcy, 12,5%

Importer: MP International Group
Wszystko tu jest precyzyjnie poukładane w klasycznych rieslingowych rejestrach. W aromatach  dojrzała brzoskwinia, gruszka, mandarynkowa skórka. W smaku podobnie – dużo tu owocu i przyjemnej, delikatnej mineralności. Poza tym trochę propoliasu, wosku, jabłkowych pestek. Ma wszystko, czego oczekuje się od dobrej klasy rieslinga - soczystość, mocny owocowo-tropikalny sznyt, dobrą kwasowość i lekko oleistą fakturę. Smaczności. (Wino wegańskie).
Cena: 49,00 zł
(4) Silvaner trocken 2020, Bürgerspital, Frankonia, Niemcy, 11,5%
Importer: MP International Group
Aromatyczne, zachęcające wino. Wyczuwalne mirabelki, gruszki, pigwowiec, suche liście, miód, dojrzałe jabłka. Wino przyjemnie i gładko układa się na podniebieniu – jest, w pozytywnym sensie tego słowa proste i łatwe w interpretacji. Finisz owocowy, lekko podkreślony zielonkawym i pestkowym akcentem.
Cena: 38,00 zł(4+) Silvaner Würzburger 2020 trocken, Bürgerspital, Frankonia, Niemcy, 12,5%
Importer: MP International Group
Delikatne i przyjemne wino. Aromaty dojrzałego jabłka, gruszki, siana, suszonych kwiatów. W ustach wyważone, owocowe (papierówka, niedojrzała brzoskwinia, marakuja) i lekko ziołowe rejestry. Jest gładkie, wyraziste, podniebienie jest przyjemnie podszczypywane przez kwasowość, co daje przyjemne, odświeżające wrażenie. W tle sączy się typowa dla silvanera nuta zielonkawa – agrestu, trawy, kiwi. Ma delikatność i dobry frankoński styl. Bierzcie to!
Cena: 61,00 zł(5-) Silvaner Stettener Stein GG 2017, Weingut am Stein, Frankonia, Niemcy, 12,5%
Importer: MP International Group
Świeże i gładkie wino. Aromaty miękkie, świeże, głównie owocowe: jabłka, gruszki, dojrzały agrest, siano, białko z jajka, świeże ziarna słonecznika. W ustach gładkie, o przyjemnej lekko stonowanej kwasowości. Jest poukładane prosto - lekko, miękko i przyjemne, łatwo układa się na podniebieniu. Smaki niosą nuty pełne dojrzałego owocu – jabłka, moreli, białej porzeczki, z akcentami galaretki owocowej, siana oraz łupin orzecha laskowego. Dobry balans.
Cena: 150,00 zł(5-) Riesling GG 2017, Weingut am Stein, Frankonia, Niemcy, 12,5%
Importer: MP International Group
Riesling ten ma ładny zdrowy, żywy, woskowo-zielonkawy kolor. W aromatach i smakach ładnie i konsekwentnie splatają się tu ze sobą wyważone i atrakcyjne nuty brzoskwini, moreli, ananasa, cytryny, świeżo zerwanego jabłka, soczystej gruszki, marakui, mango, miodu wielokwiatowego, masła, ziół, suszonych kwiatów i nafty. Wszystko prezentuje się intensywnie i ze smakiem, z nutą przyjemnej owocowej „słodyczy” (wino jest wytrawne). Z jednej strony mamy tu esencjonalność aromatu i smaku, z drugiej, jest to wino zbalansowane, wykonane z pełną konsekwencją frankońskiego stylu.
Cena: 150,00 złMariusz Kap©zyński


Punktacja:
(6) - wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) - bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) - dobre, interesujące wino
(3) - przyzwoite
(2) - słabe
(1) - omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”